Wymiary i masa nowoczesnych autobusów klasy turystycznej czynią je stosunkowo bezpiecznym środkiem transportu. Pasażerowie nie muszą obawiać się kolizji z samochodem osobowym. Niebezpieczeństwem jest utrata panowania nad pojazdem, co może skutkować kolizją, przewróceniem się do rowu lub upadkiem z wysokości, a także kolizją z innym autobusem lub ciężarówką.

autobus dalekobieżny

Kierowcy autobusów dalekobieżnych często zasypiają podczas jazdy. Szczególnie niebezpieczną porą dnia jest druga połowa nocy i wczesny poranek, jeśli kierowca nie spał całą noc.

Analiza wypadków pokazuje, że najbezpieczniejsze siedzenia w autobusie dalekobieżnym znajdują się na środku kabiny, jednak wszystko zależy od tego, co spowodowało wypadek i innych nieprzewidywalnych czynników.

Co zrobić przed odjazdem autobusu

Nie wkładaj pieniędzy i dokumentów do walizek, wszystko co cenne i ważne zostaw przy sobie – w kieszeni lub małej torebce. Jeśli musisz pilnie wydostać się z płonącego lub tonącego autobusu, mając dokumenty i pieniądze, znacznie łatwiej będzie Ci znaleźć nowe ubrania i wrócić do domu.

Na wycieczkę należy zabrać ze sobą wygodne i praktyczne ubrania oraz buty. Buty na wysokim obcasie i suknię wieczorową miej w walizce, albo jeszcze lepiej zostaw je w domu, to nie są ubrania do podróży.

Fotele pasażerów w autobusach klasy turystycznej są zawsze wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Nie ma potrzeby ignorować tego faktu ani bać się wyśmiewania ze strony współtowarzyszy podróży. Pamiętaj, Twoim zadaniem jest ochrona Twojego życia i zdrowia, Twoi bliscy Cię potrzebują.

Przed odlotem koniecznie zapoznaj się z wyjściami i włazami awaryjnymi. Czytanie instrukcji w przewróconym, tonącym lub płonącym autobusie będzie niewygodne.

Jak wybrać najbezpieczniejsze miejsce

W autobusie trudno znaleźć miejsce gwarantujące bezpieczeństwo w razie wypadku. Wszystko zależy od kierunku ciosu, wielu innych czynników i po prostu szczęścia. Spróbujmy określić najbezpieczniejsze miejsce w autobusie metodą eliminacji.

Najczęstszym jest zderzenie czołowe. W takich przypadkach najbardziej niebezpieczne miejsca będą w pierwszych rzędach, lepiej ich nie zajmować. W przypadku zderzenia czołowego autobus gwałtownie się zatrzyma, a wszystkie luźne przedmioty w kabinie i pasażerowie bez pasów będą się nadal poruszać, zgodnie z Pierwszym Prawem Newtona. Ucierpią pasażerowie, którzy nie mają oparcia innego siedzenia z przodu. Są to dwa miejsca przy wyjściu środkowym i miejsce środkowe w ostatnim rzędzie.

Istnieje wersja, w której najbezpieczniejsze miejsce znajduje się za kierowcą. Uważa się, że w razie zagrożenia kierowca instynktownie odwróci siłę uderzenia od siebie. Zasada ta nie dotyczy autobusów dalekobieżnych. Jeśli kierowca zaśnie za kierownicą i zjedzie na nadjeżdżający pas ruchu, siedzenia za nim będą pierwsze na drodze nadjeżdżających pojazdów. Dlatego siedzenie na lewym pasie podczas jazdy po prawej stronie jest bardziej niebezpieczne niż siedzenie na prawym pasie.

Jeśli uderzenie nastąpi od tyłu, tylne rzędy odpowiednio ucierpią. A centralne miejsce w tylnym rzędzie, jak już się przekonaliśmy, jest generalnie jednym z najniebezpieczniejszych. Nawet w przypadku zderzenia czołowego pasażer z tego miejsca, który nie zapiął pasów, będzie latał po kabinie, w zależności od szczęścia.

W przypadku uderzenia bocznego lepiej usiąść bliżej środkowego przejścia. Kupując bilet i wybierając miejsce, musisz zdecydować, co jest dla Ciebie ważniejsze – bezpieczeństwo czy widok z okna.

Dlatego najbezpieczniejsze siedzenia znajdują się na środku kabiny, w pobliżu przejścia centralnego.

najniebezpieczniejsze miejsca
średnie zagrożenie
najbezpieczniejsze miejsca

Co zrobić w razie wypadku

Autobus zaczął gwałtownie zmieniać kierunek jazdy. Może to oznaczać, że kierowca zasnął, stracił kontrolę nad pojazdem lub próbuje uniknąć zderzenia z nagłą przeszkodą. Nie ma czasu na zastanawianie się, co się dokładnie dzieje. W kolejnych chwilach musisz chronić się tak bardzo, jak to możliwe:

  • pochyl się do przodu i oprzyj ręce lekko ugięte w łokciach na oparciu przedniego siedzenia;
  • oprzyj głowę o dłonie i przednie siedzenie;
  • Połóż proste nogi na podłodze przed sobą.

Trzeba nie tylko przeżyć wypadek, ale także szybko wydostać się z kabiny po zderzeniu. Jeśli autobus się przewróci, w każdej chwili może się zapalić. Dlatego miejsce blisko wyjścia awaryjnego będzie miało przewagę w zakresie bezpieczeństwa.

Znaczna część ofiar wypadków drogowych ginie w wyniku pożaru, płomieni lub uduszenia produktami spalania

W zatłoczonym autobusie i gdy pojawi się panika, trudno będzie dostać się do wyjścia awaryjnego. Spróbuj wydostać się przez najbliższe okno. Tylko nie próbuj go złamać ręką ani nawet stopą; w prawdziwym życiu niewiele osób może to zrobić.

Rozglądaj się za ciężkimi, metalowymi przedmiotami, które mogły powstać w wyniku wypadku, a następnie rozbij szybę z twarzą zwróconą w bok i zamkniętymi oczami.

Jeśli udało Ci się wydostać, pomóż innym ofiarom. W końcu nie wszyscy pasażerowie wiedzieli, gdzie w autobusie znajdują się najbezpieczniejsze miejsca.

Write A Comment